Schools

images/static_images/schools_intro.jpg

Chelmsford Science and Engineering Society is keen to support schools and students who are interested in Engineering and Science activities. We are a key provider and coordinator of STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) activities, mentoring and financial support in the Chelmsford area.

Get involved

We offer an annual programme of events for local schools to promote STEM subjects. Our main regular events for schools are:

  • Engineering and Technology Competition: an annual event at which students from local schools showcase their work and compete for prizes awarded by the judges.
  • Engineering Our Future: themed events focusing on a particular topic, with a series of talks and the opportunity to meet with local technology companies.
  • My Smarter Essex: an initiative to engage citizens in the design of a smarter future Essex, with events targeted at school students and teachers.

Click here to see upcoming CSES events for schools.

Support for STEM activities

CSES actively promotes, enables and supports the provision of STEM in education, particularly in an extra-curricular context. To this end, we have made available a bursary to support the start-up and growth of STEM clubs within schools.

Click here to find out more about the STEM Club Bursary.

We operate in partnership with other local providers of STEM support, including Essex County Council and Anglia Ruskin University. If you would like to discuss options for STEM support in your school, please contact the STEM Outreach Officer.

Further information and opportunities

Our website also includes further ideas for STEM opportunities:

  • For your school: information about activities for students and teachers alike.
  • For your year group: examples of opportunities for people in your school year.
  • STEM links: useful links to regional and national STEM organisations.
  • Your stories: other peoples' experiences and reflections on STEM opportunities.

If you would like to get in touch with us about any school-related matters not covered above, please contact the STEM Outreach Officer.

Schools' Competition 2013: Call for entries and SEEDS

Annual Engineering and Technology Competition: 28th June 2013

Call for entries – please send your entry forms via e-mail to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. and of course note the date in your diaries. The entry form is attached below.

This year the Chelmsford Science and Engineering Society is once again pleased to invite you to enter the annual Engineering and Technology Competition which will be held in Chelmsford at the Rivermead Campus, Anglia Ruskin University, Bishop Hall Lane, CM1 1SQ on Friday 28th June 2013.

The competition aims to encourage young people to take up a career in Engineering or Technology, and offers an opportunity to meet like-minded people in what we believe is a stimulating and fun environment.

There will be more than 25 prizes to compete for, donated by the Society and local businesses.

Continue Reading

Print Email

National Big Bang 2013

My experiences at The Big Bang Fair - by Imogen, year 8 pupil at Felsted

My name is Imogen and I am 12 years old and last year, two of my school friends and I were lucky enough to have our project , relating to how effective hair straightening products are, chosen to be taken forward to represent the East Anglia region at the National Finals of the Big Bang Fair.  After learning this exciting news in July, we spent the next 8 months perfecting our project and taking our scientific tests even further to make sure that we were in the best position to compete with the other talented scientists from around Great Britain that would be making up this prestigious event.  We even arranged for a trip to a well-known cosmetics brand, to learn for ourselves what kind of tests big manufacturers did on their own products to ensure they were safe for the general public to use. 

Continue Reading

Print Email

2011 Competition results

Category

Candidate

Project

Institution

Award

Y 7 – 9, Design

Hermione Grafton.  Sue Springall.  Chrissy Waymark.

Chloe Spriggs

13

Shock wave absorbent phone case

Westcliff High School for Girls

Highly commended

Y 7 – 9, Systems & Control

Daniel Still.  Joseph Wheater

26

Design mode of transport for < £10

King Edward VI Grammar School

Winner

Ashleigh Jerman.  Manon Sowerby.  Tara Crees.  Maisie Vingoe

11

Dental hygiene product

Westcliff High School for Girls

Runner-up

Y 10 – 11 Design

Katie Hamilton

18

Light made from recycled CDs

Beauchamps High School

Winner

Chloe Duce

34

Classical design meets modern

multi-functional furniture

Tendring Technology College

Runner-up

Sam Hill

41

Drum kit storage system

St Martin’s School

Runner-up

Owen Mathias

40

Mood light

St Martin’s School

Runner-up


Y 10 – 11 Systems & Control

Ryan Jonson

24

Shake-to-roll electronic die

King Edward VI Grammar School

Winner

Y 12 – 13 Design

Lauren Tolliday

33

Bedside lamp switched off by placing a book on it.

Chelmer Valley High School

Winner

Michael Halls

36

Contemporary chair

Tendring Technology College

Runner-up

James Buck

14

Guitar strap clip

Great Baddow High School

Highly commended

Y 12 – 13 Systems & Control

Callum Hall.  Ahnya Harpur.  Nathan Archer.  Samuel Martin.

16

UAV with video feedback

Greensward Academy

Winner

Schools’ Showcase

Emily Latham.  Tim Tillett.

Mike Smith.

Anna McBride.  Ed Talboys.

84

F1 in Schools

St John Payne School

Winner

Laura Miles.  Fiona Hunter.  Rachael Broad.  Olivia Wilson.

81

Detect movement in a room and wirelessly communicate

Chelmsford County High School

Runner-up

Elizabeth Roberts.  Faye Randell.  Matthew Wolton.  Connor Williams.

88

Picaxe-controlled buggy to navigate around an obstacle course

Tendring Technology College

Highly commended

Ap-prentices

Chris Morris.  Mike Edwards.  Mike Mortimer.

60

Intruder alarm with wireless PIR sensor

Selex Galileo

Winner

Print Email

2012 Competition results

Category

Candidate(s)

Project no. and Title

Institution

Award

Y 7 – 9, Design

Emily James

57

Aspirin synthesis

Maltings Academy

Winner

Kayleigh Cardy

59

Making paracetamol and checking its purity

Runner-up

Rhiannon Moore

56

Effect of Temperature change on iodine clock

Highly commended

Y 7 – 9, Systems & Control

Lauren Coy, Tara Crees, Maisie Vingoe

11

Portable light for treatment of S.A.D.

Westcliff High School for Girls

Winner

Fay Randall, Connor Williams, Matthew Walton, Elizabeth Lorrimer-Robes, Molley Harriott

29

Obstacle course solving buggy

Tendring Technology College

Runner-up

Sabrina Singh, Ana Segupta, Jahnavi Lele, Sophie Harris, Heather Jones, Victoria Hasan

12

Design improvements to the school

Chelmsford County High School

Highly commended

Y 10 – 11 Design

Dom Corcoran

45

Mood light

St Martin’s School, Brentwood

Winner

James Carr

46

LED Desk light

Runner-up

Oliver Woollard

32

Surrealism inspired light

Beauchamps High School

Highly commended


Y 10 – 11 Systems & Control

Oliver Kesterton

49

Table tennis scoreboard

K.E.G.S.

Joint winners

James Murdey

48

Four-player quiz buzzer

Simon Brackley

27

Electronic snooker scorer

Tendring Technology College

Runner-up

Print Email

2010 Competition results

Category

Candidate

Project

Institution

Award

Y 7 – 9, Design

Kerri Crockford

Louise Moss

31

Electric free amplifier for iPhone/MP3

Hylands School

Highly Commended

Gemma Frith

Abigail Graham

Lisa Wong

22

Rucksack that distributes weight evenly

Westcliff High School for Girls

Highly Commended

Rachel Watts

Lauren Saunders

32

A cloche frame made from fizzy drink bottles

Hylands School

Highly Commended

Y 7 – 9, Systems & Control

Julia Gibb

Kelly Thompson

Sana Chaudhry

Nathalie

     Woodford

21

Medicine dispenser that prevents overdose

Westcliff High School for Girls

Winner

Y 10 – 11 Design

Simon Potter

19

A classic occasional table design revisited.

Tendring Technology College

Winner

Jake Tyrrell

11

A garden mood light

St Martin’s School

Runner-Up

Kiera Sherlock

12

A mood light with personal effects storage

St Martin’s School

Highly Commended

Josh Wright

20

A table formed from sculpture and function.

Tendring Technology College

Highly Commended


Y 10 – 11 Systems & Control

Samuel

   Searles-Bryant

2

Electronic die

KEGS

Winner

Richard Cooke

4

DJ Battle mixer sound system

Colchester High School

Runner Up (joint of 3)

David Wood

36

Electronic die

KEGS

Runner Up (joint of 3)

Alex Lambert

35

Electronic metronome

KEGS

Runner Up (joint of 3)

Matthew Davies

3

Swimming reaction timer

Colchester High School

Highly Commended

Y 12 – 13 Design

Alex Fountain

18

A modern take on the classic art easel

Tendring Technology College

Winner

Charlotte Snow

14

Baby play mat with activities set out like a puzzle

Tendring Technology College

Runner Up

Jamie Marshall

15

Work station for 5-10 yr-olds.

Tendring Technology College

Highly Commended

James Dixon

25

Feature table - Ash & MDF

Braintree sixth form

Highly Commended

Ben Coughan

26

Shelving unit, oak & chrome supports

Braintree sixth form

Highly Commended

Y 12 – 13 Systems & Control

Matthew Mooney

38

Stable bike

Great Baddow High School

Winner

Kate Bannatyne

Timothy Spence

Fraser Hubbard

Nathan Turner

9

Automatic rain cover for equipment used in the field

St Martin’s School,

Runner Up (joint of 2)

Ciaran Sanford

Lewis Chatt

Thomas

    Zollinger-Read

1

Battery replacement buggy

KEGS

Runner Up (joint of 2)

Jamie Jones

16

Bath monitor for a baby

Tendring Technology College

Highly Commended

Ap-prentices

Daniel Wright

Tony Duck

Rhys Smith-Allen

Richard Simmonds

Ricky Zimmer

51

Mini ROV Project

Selex Galileo Limited

Highly Commended

Lewis Bourke

Lewis Hazell

Harry White

52

Safety Control system based on company products

ICS Triplex

Highly Commended

Print Email