Schools

images/static_images/schools_intro.jpg

We are a key provider and coordinator of STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) education activities and support in Essex. These are for students at school and home, undergraduates and recent graduates, and are designed to both stimulate an interest in STEM and to open possible career paths.

Get involved

We offer an annual programme of events to promote STEM subjects. Our main education activities are:

  • Schools' Competition: an annual event at which students from local schools showcase their work and compete for prizes awarded by the judges.
  • My Smarter Essex: an initiative to engage citizens in the design of a smarter future Essex, with the opportunity to meet with local companies.
  • Imagine! STEM Club: out-of-school clubs and masterclasses to enhance the science curriculum with fun, practical activities.

Click here to see upcoming CSES events for schools and families.

Support for STEM activities

CSES actively promotes, enables and supports the provision of STEM in education, in partnership with other local and national organisations.

To this end, we have made available a bursary to support the start-up and growth of STEM clubs within schools.

Click here to find out more about the STEM Club Bursary.

In addition, our website is packed full of ideas, links and resources for STEM activities, as well as your stories for inspiration.

If you would like to discuss STEM support in your school or at home, please contact us.

Schools' Competition 2013: Call for entries and SEEDS

Annual Engineering and Technology Competition: 28th June 2013

This year we are once again pleased to invite you to enter our annual Engineering and Technology Competition which will be held in Chelmsford at the Rivermead Campus, Anglia Ruskin University, Bishop Hall Lane, CM1 1SQ on Friday 28th June 2013.

The competition aims to encourage young people to take up a career in Engineering or Technology, and offers an opportunity to meet like-minded people in what we believe is a stimulating and fun environment.

There will be more than 25 prizes to compete for, donated by the Society and local businesses.

Continue Reading

Print Email

2012 Competition results

Category

Candidate(s)

Project no. and Title

Institution

Award

Y 7 – 9, Design

Emily James

57

Aspirin synthesis

Maltings Academy

Winner

Kayleigh Cardy

59

Making paracetamol and checking its purity

Runner-up

Rhiannon Moore

56

Effect of Temperature change on iodine clock

Highly commended

Y 7 – 9, Systems & Control

Lauren Coy, Tara Crees, Maisie Vingoe

11

Portable light for treatment of S.A.D.

Westcliff High School for Girls

Winner

Fay Randall, Connor Williams, Matthew Walton, Elizabeth Lorrimer-Robes, Molley Harriott

29

Obstacle course solving buggy

Tendring Technology College

Runner-up

Sabrina Singh, Ana Segupta, Jahnavi Lele, Sophie Harris, Heather Jones, Victoria Hasan

12

Design improvements to the school

Chelmsford County High School

Highly commended

Y 10 – 11 Design

Dom Corcoran

45

Mood light

St Martin’s School, Brentwood

Winner

James Carr

46

LED Desk light

Runner-up

Oliver Woollard

32

Surrealism inspired light

Beauchamps High School

Highly commended


Y 10 – 11 Systems & Control

Oliver Kesterton

49

Table tennis scoreboard

K.E.G.S.

Joint winners

James Murdey

48

Four-player quiz buzzer

Simon Brackley

27

Electronic snooker scorer

Tendring Technology College

Runner-up

Print Email

National Big Bang 2013

My experiences at The Big Bang Fair - by Imogen, year 8 pupil at Felsted

My name is Imogen and I am 12 years old and last year, two of my school friends and I were lucky enough to have our project , relating to how effective hair straightening products are, chosen to be taken forward to represent the East Anglia region at the National Finals of the Big Bang Fair.  After learning this exciting news in July, we spent the next 8 months perfecting our project and taking our scientific tests even further to make sure that we were in the best position to compete with the other talented scientists from around Great Britain that would be making up this prestigious event.  We even arranged for a trip to a well-known cosmetics brand, to learn for ourselves what kind of tests big manufacturers did on their own products to ensure they were safe for the general public to use. 

Continue Reading

Print Email

2011 Competition results

Category

Candidate

Project

Institution

Award

Y 7 – 9, Design

Hermione Grafton.  Sue Springall.  Chrissy Waymark.

Chloe Spriggs

13

Shock wave absorbent phone case

Westcliff High School for Girls

Highly commended

Y 7 – 9, Systems & Control

Daniel Still.  Joseph Wheater

26

Design mode of transport for < £10

King Edward VI Grammar School

Winner

Ashleigh Jerman.  Manon Sowerby.  Tara Crees.  Maisie Vingoe

11

Dental hygiene product

Westcliff High School for Girls

Runner-up

Y 10 – 11 Design

Katie Hamilton

18

Light made from recycled CDs

Beauchamps High School

Winner

Chloe Duce

34

Classical design meets modern

multi-functional furniture

Tendring Technology College

Runner-up

Sam Hill

41

Drum kit storage system

St Martin’s School

Runner-up

Owen Mathias

40

Mood light

St Martin’s School

Runner-up


Y 10 – 11 Systems & Control

Ryan Jonson

24

Shake-to-roll electronic die

King Edward VI Grammar School

Winner

Y 12 – 13 Design

Lauren Tolliday

33

Bedside lamp switched off by placing a book on it.

Chelmer Valley High School

Winner

Michael Halls

36

Contemporary chair

Tendring Technology College

Runner-up

James Buck

14

Guitar strap clip

Great Baddow High School

Highly commended

Y 12 – 13 Systems & Control

Callum Hall.  Ahnya Harpur.  Nathan Archer.  Samuel Martin.

16

UAV with video feedback

Greensward Academy

Winner

Schools’ Showcase

Emily Latham.  Tim Tillett.

Mike Smith.

Anna McBride.  Ed Talboys.

84

F1 in Schools

St John Payne School

Winner

Laura Miles.  Fiona Hunter.  Rachael Broad.  Olivia Wilson.

81

Detect movement in a room and wirelessly communicate

Chelmsford County High School

Runner-up

Elizabeth Roberts.  Faye Randell.  Matthew Wolton.  Connor Williams.

88

Picaxe-controlled buggy to navigate around an obstacle course

Tendring Technology College

Highly commended

Ap-prentices

Chris Morris.  Mike Edwards.  Mike Mortimer.

60

Intruder alarm with wireless PIR sensor

Selex Galileo

Winner

Print Email